70-432 Instalacja i konfiguracja SQL Server 2008 #1 – Instalacja

Posted: 25/10/2009 in 70-432, SQL Server 2008
Tagi: ,

Opierając się o spotkania VirtualStudy, własną wiedzę oraz ogólnodostępne źródła (przede wszystkim BOL), postanowiłem każdy z rozdziałów potrzebnych do zdania egzaminu 70-432 omawiać na blogu. W związku z tym, kilka najbliższych postów będzie dotyczyć instalacji i konfiguracji SQL Server 2008, wykorzystania SQL Server Configuration Manager, usługi SQL Server Browser a także wykorzystania procedury składowanej – sp_configure. Ze względu na obszerność materiału, postanowiłem go znormalizować zgodnie z 1NF, w związku z czym dzisiejszy post będzie dotyczył jedynie instalacji SQL Server 2008 🙂 No to do roboty!

Na początek, uruchamiamy instalator SQL Server 2008. Można go pobrać za darmo w wersji Express. Ja korzystam z 64-bitowej wersji Enterprise Edition, ale na potrzeby przygotowań, Express powinien być wystarczający. Na wstępie pojawi nam się okno SQL Server Installation Center:
install
Po lewej stronie mamy menu instalatora, a po prawej opcje dostępne dla każdej pozycji z menu. Przejdźmy się szybko po dostępnych opcjach:

 • Planning
 • planning

  W tej zakładce mamy możliwość sprawdzenia konfiguracji systemu. Służy do tego narzędzie System Configuration Checker. Ponadto istnieje także narzędzie Install Upgrade Advisor, które wykrywa wcześniejsze instalacje SQL Server 2000 lub SQL 2005. Poza tymi dwoma opcjami, pozostałe są dokumentami on-line opisującymi wymagania systemowe, zabezpieczenia, upgrade Servera, etc.

 • Installation
 • installation

  W menu Installation mamy opcje umożliwiające nam instalacje nowej instancji SQL Servera 2008, dodanie kolejnej instancji, instalacje nowej instancji na klastrze, bądź dodanie kolejnej instancji do istniejącego klastra. Ponadto mamy jeszcze możliwość wykonania upgrade’u z wersji SQL Server 2000 lub SQL Server 2005 oraz szukanie update’ów.

 • Maintenance
 • maintenance

  W menu Maintenance mamy możliwość zmiany edycji SQL Servera, zreperowanie istniejącej instalacji lub usunięcie node’a z istniejącego klastra.

 • Tools
 • tools

  W menu Tools mamy opcje widoczną już wcześniej w menu Planning, czyli System Configuration Checker, opcję wygenerowania raportu o istniejących instalacjach na lokalnym komputerze oraz upgrade Integration Services z wersji 2005 do wersji 2008.

 • Resources
 • resources

  W menu Resources znajdziemy źródła informacji związanych z SQL Server. Są to zarówno źródła dotyczące pomocy technicznej, jak również sposobu licencjonowania, rejestracji wersji Express, czy portali społecznościowych.

 • Advanced
 • advanced

  W menu Advances, jak sama nazwa wskazuje, mamy zaawansowane opcje dotyczące instalacji SQL Servera. Jedna z nich dotyczy instalacji z pliki konfiguracyjnego ini (aby zainstalować SQL Server nie musimy korzystać z kreatora). Dwie pozostałe dotyczą przygotowania i zakończenia instalacji na klastrze.

 • Options
 • options

  W menu Options mamy możliwość wybrania architektury procesora na którym pracujemy oraz ścieżki do danych instalacyjnych.

  _______________________________________________________________________________________

  OK, znamy już dostępne opcje, więc czas na instalację. Wybieramy menu Installation, a następnie sposób instalacji który jest dla nas odpowiedni. W moim przypadku była to po prostu instalacja typu stand-alone.
  Klikamy Next a następnie Install. Instalator SQL Server sprawdzi szereg podstawowych komponentów niezbędnych do dalszej instalacji. W kolumnie status znajdziemy informacje o ewentualnym niepowodzeniu.
  install_1

  Jeśli w poprzednim kroku wszystko przebiegło bez problemu, możemy wcisnąć przycisk Next. Ukaże nam się okno Feature Selection w którym będziemy mogli określić które komponenty SQL Server chcemy zainstalować. Ja wybrałem wszystkie, ze względu na chęć poznawania SQL Server wzdłuż i wszerz, jednak do podstawowych zadań wystarczy zaznaczyć Database Engine Services, Management Tools i bardzo przydatne BOL, czyli SQL Server Books Online.
  install_2

  Z resztą, dla tych, którzy się zastanawiają co oznacza dany dodatek i czy warto go instalować, wystarczy na dany feature raz kliknąć, a po prawej stronie pokaże nam się krótki tekst opisujący dane narzędzie. Poza wybraniem dodatków, na dole mamy możliwość zmiany ścieżki dla shared features. Jednak wydaje mi się, że jej zmiana nie jest potrzebna.

  OK, wybraliśmy już wszystko, więc klikamy Next.

  Przed nami pokazuje się ekran Instance Configuration.
  install_3

  Możemy tutaj określić nazwę naszej instancji, a także wskazać ścieżkę do głównego folderu. O ile ścieżki raczej nie musimy zmieniać, to jednak nazwę instancji warto zmienić. Domyślnie nazywa się ona MSSQLSERVER i ze względów bezpieczeństwa nie zaleca się stosowania nazwy domyślnej.

  Klikamy Next.

  Naszym oczom ukazuje się ekran Disc Space Requirements. Jest on jedynie ekranem informującym nas o wymaganym miejscu na dysku, dla poszczególnych elementów instalacji:
  disc_space

  W związku z tym, klikamy Next.

  Teraz zobaczymy Server Configuration, gdzie musimy określić rodzaj kont dla usług Servera (SQL Server, SQL Server Agent, SQL Server Analysis Services, SQL Server Reporting Services). SSAS i SSRS może się nie pojawić jeśli nie wybraliśmy tych dodatków w oknie Feature Selection.

  Po ustawieniu klikamy Next.

  Okno które zobaczymy to Database Engine Configuration. Pośród opcji widocznych w pierwszej zakładce, możemy wybrać sposób autentykacji – Windows albo mieszany (SQL + Windows). Jeśli jesteśmy w domenie gdzie użytkowników i hasła tworzą administratorzy, a dane te są przechowywane na innych serwerach, warto wybrać autentykację Windows (wtedy będziemy mieli ten sam login i haslo zarówno do Windowsów jak i do bazy). Jeśli natomiast mamy zamiar przetrzymywać użytkowników i ich hasła w naszej bazie danych, możemy wybrać autentykację mieszaną. W dolnej części tego okna wybieramy Add Current User albo Add w celu dodania użytkownika pełniącego rolę administratora bazy danych.
  install_5

  Wybieramy drugą zakładkę Data Directories. W niej możemy ustawić ścieżki do bazy danych, logu bazy danych, bazy TempDB, logu bazy TempDB, a także backupu.
  install_6

  Ostatnią zakładką jest FILESTREAM. Domyślnie ta opcja jest wyłączona, ale będzie ją można później włączyć w SQL Configuration Manager, także narazie niech pozostanie odznaczona i owiana tajemnicą 😉
  filestream

  Klikamy Next.

  Przedostatnim elementem wykonywanym podczas instalacji jest wyświetlenie Installation Rules.
  install_11

  Instalator sprawdza niezbędne elementy, które są wymagane do poprawnej instalacji. Gdy wszystkie statusy są Passed, możemy kliknąć Next.

  Wyświetli nam się okno Ready to Install. Znajduje się tam podsumowanie wszystkich dotychczasowych kroków i zmian jakie wprowadzaliśmy we wcześniejszych oknach. U dołu mamy ścieżkę do pliku konfiguracyjnego o którym wspominałem przy opisie menu Advanced. Możemy z niego skorzystać w celu nowej instalacji SQL Servera.
  install_12

  Jeśli wszystko się zgadza, klikamy przycisk Install. Zostanie wyświetlony pasek postępu instalacji a następnie informacja o powodzeniu/niepowodzeniu procesu.

  _______________________________________________________________________________________

  W taki oto sposób mamy zainstalowany SQL Server 2008 z nową instancją bazy danych. Wchodzimy w start -> programy -> Microsoft SQL Server 2008 i wybieramy SQL Server Management Studio. Tam po zalogowaniu się będziemy mogli zarządzać naszymi bazami danych. Ale o tym wkrótce 🙂

  Reklamy
  Komentarze
  1. Blazeyos pisze:

   Witam,
   może Pan będzie wiedział, podczas instalacji wyskakuje mi okienko ‚Browse for SQL Server 2008 Installation Media’. Szukałem na necie ale żadna odp. nie jest na tyle zadowalająca aby rozwiązać ten problem.

  2. Adam pisze:

   Mam pytanie : nie mogę zainstalować SQL EXpress 2008 sp1 pokazuje mi ciagle błąd:

   TITLE: Microsoft SQL Server 2008 Setup
   ——————————

   The following error has occurred:

   ” is not a valid login or you do not have permission.

   For help, click: http://go.microsoft.com/fwlink?LinkID=20476&ProdName=Microsoft+SQL+Server&EvtSrc=MSSQLServer&EvtID=15007&ProdVer=10.00.2531&EvtType=0x3906094D

   ——————————
   BUTTONS:

   OK
   ——————————

   już brak mi pomysłow na pokonanie tego problemu w czym tkwi problem ?

   Czy robi Pan zdalnie usługi , przejecie pulpitu itd ?

   Adam

   tel. 508 012 007

  3. Darek pisze:

   Witam,
   dzięki za te opisy, bardzo się przydały. Mam jednak pytanie… jak można już po zainstalowaniu zmienić nazwę instancji? Ja dorwałem się do SQL Servera przed przeczytaniem tego artykułu i moja nazwa to SQLEXPRESS, co jak rozumiem nie jest bezpieczne. Czy mogę to teraz zmienić?

   • Z tego co wiem to można zmienić za pomocą procedur sp_dropserver ‚nazwa_dotychczasowa’ i sp_addserver ‚nowa_nazwa’, ‚local’. W przypadku gdy masz domyślną nazwę instancji (SQLEXPRESS, MSSQLSERVER) to nazwą instancji jest nazwa maszyny na której jest postawiony serwer bazodanowy.

    PS. Zapomniałem to dodać w poście. Kwestia bezpieczeństwa związanego z nazywaniem instancji jest oczywiście istotna w przypadku gdy jest/będzie to serwer bazodanowy w firmie. W przypadku prywatnych instalacji (na własne potrzeby) nie ma to większego znaczenia, ponieważ istnieje dużo mniejsze ryzyko, że ktoś postanowi nam się włamać do bazy 🙂

  Skomentuj

  Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

  Logo WordPress.com

  Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

  Zdjęcie na Google+

  Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

  Zdjęcie z Twittera

  Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

  Zdjęcie na Facebooku

  Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

  w

  Connecting to %s