70-432 Instalacja i konfiguracja SQL Server 2008 #3 – SQL Server Browser

Posted: 14/11/2009 in 70-432, SQL Server 2008
Tagi: , ,

No dobra, obiecałem SQL Server Browser, to może napiszę coś o tej usłudze 🙂

O co chodzi?
SQL Server Browser jest usługą służącą do rozpoznawania naszych instancji oraz zwracającą port na którym one funkcjonują.

Gdzie znajdę tę usługę?
Uruchamiamy Configuration Manager i w usługach serwisowych SQL Server znajdziemy SQL Server Browser.

SQL Server Browser

Domyślnie (dla domyślnych instancji) usługa ta jest wyłączona. Oczywiście w przypadku gdy mamy nazwaną instancję to usługa jest aktywna, ponieważ będzie musiała rozpoznać naszą instancję nazwaną.
Browser

Usługa SQL Server Browser działa na porcie UDP 1434. Jeśli chcemy łączyć się z innymi serwerami w celu ich rozpoznawania przez tę usługę, powinniśmy mieć otwarty ten port na naszym firewall’u.
SQL Server Browser obsługuje także dedykowane połaczenie administratora DAC (Dedicated Admin Connection). Aby móc połączyć się w ten sposób powinniśmy uruchomić cmd. Następnie wpisać sqlcmd -A co pozwoli nam zalogować się jako administrator za pomocą połączenia dedykowanego.
cmd

WAŻNE! Mimo wyłączonego SQL Server Browser’a, możemy zalogować się poprzez DAC. W widoku systemowym sys.dm_exec_connections mamy pokazane połączenia do naszego Servera. I na przykład połączenie poprzez DAC jest widoczne w kolumnie endpoint_id z wartością 1.
endpoint

Wchodząc w zawartość widoku systemowego sys.endpoint możemy podejrzeć w kolumnie protocol_desc, że nasze połączenie DAC działa przez protokół TCP.

WAŻNE! Wyłączając protokół TCP/IP, nie wyłączamy możliwości połaczeń DAC. Ponadto w widoku sys.dm_exec_connections, typ protokołu wykorzystanego przez klienta znajduje się w kolumnie net_transport, a nie w kolumnie o mylącej nazwie protocol_type (może pojawić się na egzaminie).

Nie połączymy się automatycznie do instancji nazwanej w przypadku gdy mamy wyłączoną usługę SQL Server Browser. Jedyną możliwością w takim wypadku jest jawne wpisanie rodzaju portu po którym chcemy się połączyć oraz podanie dodatkowych informacji. Ma to postać:

 • tcp:<nazwa_maszyny>,<numer_protokolu>
 • na przykład:

  tcplogin

  W widoku sys.dm_exec_connections możemy podejrzeć czy udało nam się połączyć. Możemy rozpoznać nasze połączenie po numerze i rodzaju portu przez który się połączyliśmy:
  1433

  _______________________________________________________________________________________

  To by było chyba na tyle jeśli chodzi o SQL Server Browser. Kolejny post będzie dotyczył procedury składowanej sp_configure. A to już niebawem.

  Reklamy
  Komentarze
  1. Darek pisze:

   Ja ja klikam w sql server serveices to wyświetla mi się komunkat brak elementów. Dlaczego ? Wszystko raczej zainstalowałem poprawnie.

  Skomentuj

  Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

  Logo WordPress.com

  Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

  Zdjęcie z Twittera

  Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

  Zdjęcie na Facebooku

  Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

  Zdjęcie na Google+

  Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

  Connecting to %s