C# – Podstawy programowania cz. 2 – „Hello World” w Visual Studio 2010

Posted: 02/07/2010 in .NET, .NET 3.5, C#, Kurs C#, Programowanie w C#.NET
Tagi: , , , , ,

Zgodnie z obietnicą z części pierwszej, teraz napiszemy program wyświetlający „Hello World” korzystając z Visual Studio 2010. Środowisko programistyczne w wersji Express możecie pobrać stąd. Dla subskrybentów MSDNAA dostępne są wersje Express, Premium, Professional i Ultimate. Ja osobiście korzystam z wersji Ultimate.

Po instalacji VS 2010 należy je uruchomić (Start -> Programy -> Microsoft Visual Studio 2010 -> Microsoft Visual Studio 2010). Przy pierwszym uruchomieniu wyświetli się okno dialogowe w którym należy wybrać domyślne ustawienia środowiska.

W zależności od potrzeb wybieramy odpowiednie ustawienia (jeśli nie wiesz co wybrać, pozostaw zaznaczoną pierwszą opcję). Po uruchomieniu się VS 2010 powinniście zobaczyć podobny ekran:

Aby utworzyć nowy projekt musimy wejść w menu File -> New -> Project (Ctrl+Shift+N). Pojawi nam się okno:

Wybieramy Visual C# -> Windows, a w oknie po prawej stronie Console Application. W polu Name wpisujemy nazwę naszego projektu – HelloWorld. W polu Location podajemy ścieżkę gdzie ma zostać utworzony nowy projekt. Następnie klikamy OK i czekamy aż zostanie utworzony projekt. Visual Studio utworzy projekt korzystając z szablonu Console Application i wyświetli początkowy kod:

Kod który został utworzony składa się z kilku elementów. Znajduje się tam klasa Program, która zawiera metodę Main. Ponieważ w C# rozróżniana jest wielkość liter, pamiętaj, że metoda Main musi być zapisana wielką literą. Ponadto musi być metodą statyczną, ale to wytłumaczę innym razem.

IntelliSense

IntelliSense to mechanizm podpowiadający wbudowane nazwy języka. Umieść kursor zaraz za nawiasem otwierającym metodę Main i naciśnij Enter aby dodać nową linię (lub umieść kursor za nawiasem zamykającym metodę Main i naciśnij Ctrl+Enter). Następnie, będąc w nowej linii, wciśnij literę ‚c’. Zostanie wyświetlona lista IntelliSense zawierająca wbudowane elementy języka rozpoczynające się tą literą. Nas interesuje element Console. W tym celu:

 • naciśnij literę ‚c’ a następnie odszukaj na liście element Console i kliknij go dwukrotnie
 • wpisz litery ‚con’ aby szybciej odnaleźć Console
 • wpisz ‚conso’ i wciśnij Tab lub Enter aby wybrać Console
 • Następnie postaw kropkę. Znów wyświetli się lista IntelliSense zawierająca metody i właściwości klasy Console. Znajdź WriteLine zgodnie z powyższą instrukcją. Później dodaj nawiasy (otwierający i zamykający) i średnik. Gotowa linia powinna wyglądać następująco:

  Następnie pomiędzy nawiasami metody WriteLine wpisz w cudzysłowie Hello World. Całość powinna wyglądać następująco:

  Teraz, aby sprawdzić działanie programu wybierz z menu Build polecenie Build HelloWorld (<- tu będzie nazwa naszego projektu) a potem wybierz z menu Debug polecenie Start Without Debugging (lub wciśnij Ctrl+F5). Program się uruchomi a wynik jego działania zostanie wyświetlony w oknie konsoli:

  _______________________________________________________________________________________

  Tak wygląda tworzenie najprostszego projektu za pomocą Visual Studio 2010. Kiedy potrafisz już wyświetlić tekst pisząc i kompilując program za pomocą cmd i VS 2010, czas zapoznać się z podstawowymi typami danych i zmiennymi. Ale to już w części trzeciej.

  Reklamy
  Komentarze
  1. Ola pisze:

   A mi po 1 s okno konsoli szybko znika, czy można je jakoś zatrzymać?

   • Ola, a czy na pewno uruchamiasz program bez debugowania (ctrl+f5)? Szybko znikające okno występuje w sytuacji gdy uruchomisz program z debugowaniem (f5).
    W przypadku gdy jednak chcesz wykonać debugging wystarczy dopisać pod linią Console.WriteLine(„Hello World”); linię Console.ReadLine();. Ten zapis powoduje, że program czeka na wciśnięcie dowolnego klawisza na klawiaturze (bez wyświetlania informacji o tym na konsoli, jak to było w poprzednim przypadku).

  2. Xazax pisze:

   Bardzo fajny tuouturial ;D

  Skomentuj

  Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

  Logo WordPress.com

  Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

  Zdjęcie z Twittera

  Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

  Zdjęcie na Facebooku

  Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

  Zdjęcie na Google+

  Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

  Connecting to %s