C# – Podstawy programowania cz. 3 – Typy danych i operacje na nich: typy proste

Posted: 02/07/2010 in .NET, .NET 3.5, C#, Kurs C#, Programowanie w C#.NET
Tagi: , , , ,

W języku C# istnieje pewna liczba wbudowanych typów danych. Typy dzielimy na:

 • typy proste, czyli typy boolowskie i numeryczne (całkowite i zmiennoprzecinkowe)
 • typy łańcuchowe
 • referencyjne i wartościowe
 • domniemane
 • W tym poście zajmę się punktem pierwszym, czyli typami prostymi.

  Typy danych umożliwiają nam określanie rodzaju naszych zmiennych. Ich zróżnicowanie ma na celu możliwie najdokładniejsze określenie typu zmiennej, w celu prawidłowego działania programu i alokacji pamięci (chociaż przy dzisiejszych ilościach GB pamięci, nie jest to już tak bardzo istotne jak za czasów świetności C/C++). W poniższej tabelce możecie sprawdzić listę typów prostych wraz z ich zakresami wartości:

  Operacje na typach

  C# obsługuje regularne wyrażenia arytmetyczne, dlatego też możemy wykonywać następujące podstawowe operacje na naszych typach danych:

 • dodawanie (+)
 • odejmowanie (-)
 • mnożenie (*)
 • dzielenie (/)
 • modulo (%)
 • WAŻNE
  Należy pamiętać, że operatora modulo można używać zarówno z liczbami całkowitymi jak również zmiennoprzecinkowymi.

  Przykładowe instrukcje z użyciem operatorów arytmetycznych mogą mieć następującą postać:

  W C# wynik dzielenia przez zero jest nieokreślony (jest nieskończenie duży, więc zakłada się, że jest nieskończonością), ponieważ wykracza poza zakres wartości typów int, long, decimal. Jednak o ile dzielenie typów całkowitych (int) zwróci błąd (Unhandled Exception: System.DivideByZeroException: Attempted to divide by zero.) o tyle dzielenie przez zero typów float i double da nam w wyniku nieskończoność (ang. Infinity). Przykładowym kodem takiego działania może być:

  CIEKAWOSTKA
  Z racji, że dzielenie typu int przez zero daje w wyniku błąd, a dzielenie typów double/float przez zero daje nieskończoność, wykonanie dzielenia 0.0/0.0 powinno dać nam w wyniku zarówno błąd jak i nieskończoność. Jednak .NET jest przygotowany również na taką sytuację i traktuje tego typu operację jako NaN (Not a Number), czyli środkowy fragment powyższego kodu C#. Poza tym warto pamiętać, że typów nieskończoność i NaN można używać w wyrażeniach. Na przykład 2 + nieskończoność da w wyniku nieskończoność, lub 5 + NaN będzie równe NaN. Jednak wyrażenie nieskończoność * 0 będzie równe 0 ale NaN * 0 będzie równe NaN.

  _______________________________________________________________________________________

  Oczywiście ten post nie wyczerpuje w pełni zagadnień związanych z operacjami na typach danych, ale przedstawia podstawy, które są niezbędne do dalszej nauki. Kolejne elementy zostaną opisane w przyszłych postach, które już niebawem powinny zawitać na SQL4ALL. Poza tym lada moment przejdziemy do metod i ich zasięgu, co powinno być ciekawsze, ponieważ będzie więcej kodu, a mniej czytania 🙂

  Reklamy
  Komentarze
  1. Ola pisze:

   Mineło dwa lata i nie pojawiły się kolejne części kursu C# w Visual Studio 😦 Szkoda, bo zapowiadał się fajny kurs. Panie Michale może jednak kontynuował by Pan prowadzenie tego tematu?
   Pozdrawiam

   • Niestety moje zainteresowania i ścieżka zawodowa odbiła w nieco inną stronę, dlatego też z braku czasu i motywacji zaprzestałem prowadzić bloga. Jednak rozważam kontynuowanie prowadzenia bloga, ponieważ wciąż wiele osób korzysta z informacji na nim zawartych i wiele osób dopytuje się o kontynuacje kursu C# 🙂 Postaram się dać jakieś konkretne informacje w okolicach czerwca (tego roku, oczywiście :))

  2. Aleksander pisze:

   Hej.

   Wlasnie zaczynam z nowym jezykiem (kolejnym) i wybralem C# 🙂
   Bede odiwedzal Twoj blog 🙂 pomoze mi to z ogarnieciem Visual Studio 2010 i C#.

   Pozdr.
   A

   • Komora pisze:

    C# i platforma .NET to jest moim zdaniem przyszłość programowania. a zarazem krok na przód microsoftu. więc warto to opisywać a widze że ty robisz to dokładnie. stronka sie przydała.

    kursik fajny polecam. oby tak dalej i pisz kolejne artykuły.

    pozdrwiam. Komora

  Skomentuj

  Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

  Logo WordPress.com

  Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

  Zdjęcie z Twittera

  Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

  Zdjęcie na Facebooku

  Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

  Zdjęcie na Google+

  Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

  Connecting to %s